شنبه، اردیبهشت ۰۲، ۱۳۹۱

دهکده ی چوبین نیشابور و اولین مسجد چوبی ضد زلزله در دنیا

دهکده چوبین نیشابور دهکده‌ چوبین نام محلی است که در یکی از روستاهای نیشابور در استان خراسان رضوی واقع در شمال شرقی ایران ساخته شده است. این دهکدهٔ چوبی کم نمونه و بی‌ همتا در ایران به‌وسیله مهندس مجتهدی ساخته شده و یکی از دیدنی ‌ها و تفرجگاه‌ های نیشابور می‌باشد. 

نام «دهكده‌ چوبین‌» برخاسته از ویژگی‌ منحصر به فرد سازه‌ های‌ آن‌ در استفاده‌ كامل‌ از چوب‌ و بکارگیری روشی‌ نوین‌ در ساخت‌ بناهای آن که برخاسته‌ از پیشینه‌ تاریخی‌ ـ فرهنگی‌ و متناسب‌ با امكانات‌ و قابلیت‌های اقلیمی‌ وجغرافیایی‌ منطقه‌ است‌، می باشد. دیدنی های این دهکده شامل مسجد چوبی، موزه‌ و كتابخانه، رستوران، فروشگاه و نانوایی، آلاچیق، سوئیتها، فضای سبز و اکوسیستم زیبای آن به همراه کشاورزی و دامپروری است. 

این مسجد، اولین‌ مسجد چوبی مقاوم‌ در برابر زلزله‌ در جهان ‌می‌باشد. این‌ بنا ۲۰۰ متر مربع‌ وسعت‌ دارد و سقف‌ آن‌ به‌ صورت‌ شیروانی ‌می‌باشد.‌ دو مناره‌ آن ۱۳ متر از سطح‌ زمین‌ ارتفاع ‌و وزن‌ هر یک تقریباَ ۴ تن‌ می‌باشد. شكل‌ ظاهری‌ آن‌ به‌ صورت‌ كشتی‌ای‌ وارونه ‌بر زمین‌ است‌‌. در ساخت این مسجد ‌که حدود ۲ سال‌‌ طول‌ کشیده است، ۴۰ تن‌ چوب‌ استفاده شده است. 

مسجد چوبی این دهکده نه تنها در ایران بلکه در جهان بی نظیر است. این مسجد می تواند تا ۸ ریشتر زمین‌ لرزه را تحمل کند و بنای آن به گونه ای است که تا صدها سال دیگر نیز آسیب نخواهد دید. 

اسكلت ‌آن‌ به‌ شیوه Two by Four یا Double L ساخته‌ شده‌ است‌. مناره‌ ها به‌ سقف‌ به ‌گونه‌ای اتصال‌ دارند كه‌ در داخل‌ مسجد ستونی وجود ندارد. 

دیواره‌ های‌ آن‌ دوجداره‌ بوده که بین‌ این‌ دو لایه‌، اسكلت‌ بنا وجود دارد. اسکلت مناره‌ ها و سقف‌ و همچنین‌ سقف‌ و دیواره ‌ها به روش عنكبوتیی اتصال‌ دارند. این نام به دلیل شیوه ساخت آن که مانند تنیدن‌ تار عنكبوت‌ است می باشد بطوریکه‌ اتصال‌ مناره ‌ها طوری‌ است كه‌ وزن‌ آن‌ ها به‌ صورت‌ مساوی‌، ابتدا روی‌ سقف ‌و سپس‌ به‌ دیواره‌ ها و از آنجا به‌ زمین‌ منتقل‌ می‌شود. قابل توجه است كه‌ از طریق‌ نردبان‌ داخل‌ مناره‌ ها می توان به‌ بالای‌ مناره ‌دسترسی‌ پیدا كرد. جالبترآنکه در محل اتصال‌ مناره‌ به‌ سقف‌، دریچه‌ای‌ تعبیه شده كه‌ مانند یك‌ كانال‌ تهویه‌ هوا عمل‌ می‌كند بطوریکه در تابستان‌ هوای‌ گرم‌ و آلوده‌ را از فضای‌ مسجد خارج‌ می‌كند و هوای‌ پاكیزه‌ از طریق ‌بادگیر مخصوصی‌ كه‌ در سقف‌ بنا شده‌، داخل‌ مسجد می‌گردد؛ و به‌ این‌ ترتیب‌ یك‌ تهویه‌ طبیعی‌ انجام‌ می‌پذیرد. دیواره‌ ها كمی‌ حالت‌ زاویه ‌دار دارند كه‌ انتقال‌ وزن‌ را از مناره‌ به‌ زمین‌ ساده‌ تر می‌سازد. 

قابل‌ ذکر است‌ كه‌ محلی‌ كه‌ در آن‌ مسجد‌ ساخته شده‌، بسیار موریانه‌ خیز است‌، لذا راهکارهای ویژه‌ای در ساخت این مسجد و دیگر بناهای‌ این‌ مجموعه‌ برای جلوگیری از اثرات مخرب چوب خواران به کار گرفته شده است‌. بطوریکه به‌ عنوان ‌نمونه‌، خانه‌ سازنده مجموعه‌ با عمر بیش‌ از۲۰ سال‌، از آسیب‌ چوب‌ خواران‌ به دور مانده‌ است‌. برای ماندگاری‌ دراز مدت‌ دیواره‌ های‌ خارجی در برابر نزولات‌ آسمانی، چوبهای ویژه با فرآوری خاص استفاده شده است. 

كابینت ‌ها، دیواره‌ ها و حتی سینی ‌های آبدارخانه‌ این‌ مسجد،‌ چوبی‌ است‌‌. مسجد دارای یك‌ ایوان‌ بیرونی‌ که کف آن از خشت‌ است‌ می باشد. برروی‌ دیواره‌ های داخلی و بیرونی مسجد‌ به ترتیب تعداد ۷ و ۶ كتیبه‌ زیبا از آیات قرانی به‌ همراه‌ قابهایش‌ از چوب‌ درختان‌ گردو وتوت ‌نصب‌ است. 

در ساختمان‌ و تزیینات‌ داخلی چوبهای‌ مختلفی‌ از درختان‌ مثمر و غیر مثمر مانند انواع‌ كاجها، اشن‌، سپیدار، گیلاس‌، گلابی‌، زبان‌ گنجشك‌، گردو و توت استفاده شده است‌. نور پردازی‌ ویژه مجموعه‌، هارمونی‌ ویژه‌ای‌ از رنگهای‌ شاد، در شبها جلوه‌ خاصی‌ دارد. 

هدف‌ سازنده این مجموعه‌، رونق بخشیدن به‌ صنعت‌ گردشگری‌ و نیز احیای‌ نام‌ و یاد بزرگ‌ مردی‌ است‌ كه‌ روزگاری‌ در این‌ مكان‌ به‌ خدمت‌ می‌زیسته ‌است‌. 

بدون شرح!


پشت چراغ قرمز ایستاده بودم که پسرکی با چشمان معصوم و دستان کوچک گفت: چسب زخم میخری ؟ آهی کشیدم و با خود گفتم: همه چسبهایت را هم که بخرم نه زخمهای من خوب میشوند نه زخمهای تو..

پنجشنبه، فروردین ۳۱، ۱۳۹۱

ازدواج


هر کسی باید یک روزی ازدواج کنه،چون شادی تنها چیز زندگی نیست

آنونیموس
———— ——— ——— ——— ——— ——— ——— —

Bachelors should be heavily taxed. It is not fair that some men should

be happier than others.

Oscar Wilde

برای مجردها باید مالیات سنگینی مقرر شود، چون این انصاف نیست که بعضیها شادتر از بقیه زندگی کنند

اسکاروایلد
———— ——— ——— ——— ——— ——— ——— —-

Don’t marry for money; you can borrow it cheaper.

Scottish Proverb
برای پول ازدواج نکنید ، میتونید اون رو با بهره کمتری قرض بگیرید

ضرب المثل اسکاتلندی
———— ——— ——— ——— ——— ——— ——— —-

I don’t worry about terrorism. I was married for two years.

Sam Kinison

من از تروریستها وحشتی ندارم ، من دوساله ازدواج کردم

سام کینیسون
———— ——— ——— ——— ——— ——— ——— —

Men have a better time than women; for one thing,

they marry later; for another thing, they die earlier.

HL. Mencken

مردها فرصت بهتری در زندگی نسبت به زنان دارند،یکی بخاطر اینکه دیرترازدواج میکنند و دوم اینکه زودتر میمیرند

اچ.ال.منکن
———— ——— ——— ——— ——— ——— ——— —
Love is blind but marriage is an eye-opener.

عشق آدم را کور میکند ولی ازدواج چشمان انسان را باز میکند

———— ——— ——— ——— ——— ——— ——— —-

When a man opens the door of his car for his wife,

you can be sure of one thing:either the car is new or the wife.

وقتی مردی درب خودرو را برای همسرش باز میکند ، شما میتوانید مطمئن باشید که : یا ماشین جدید است یا همسرش

———— ——— ——— ——— ——— ——— ———

We always hold hands. If I let go, she shops.

من همیشه دستان همسرم را در دستم میگیرم، چون اگه رهاش کنم اون میره خرید۰
———— ——— ——— ——— ——— ——— ——— —

A man placed some flowers on the grave of his dearly,parted mother and started back toward his car when his attention was diverted to another man kneeling at a grave. The man seemed to be praying with profound intensity and kept repeating, ‘Why did u have to die?

Why did you have to die?” The first man approached him and said, “Sir I don’t wish to interfere with your private grief, but this demonstration of pain in is more than I’ve ever seen before. For whom do you mourn so Deeply? A child? A parent?
”The mourner took a moment to collect himself, then replied “My wife’s first husband.”
مردی دسته گلی روی قبر مادر عزیز مرحومش گذاشت و داشت به سمت ماشینش برمیگشت که توجهش به مردی جلب شد که بالای سر قبری زانو زده بود.بنظرمیرسید مرد با سوز و گداز فراوانی جمله ای را تکرار میکرد،”چرا باید ازدست میرفتی؟” ، ” چرا باید از دست میرفتی؟”۰

مرد اولی به سمتش رفت وگفت: امیدوارم مزاحم سوگواریتان نشده باشم اما دراین حد اظهار عجز و ناراحتی را تا بحال ندیده ام، برای چه کسی اینطورعمیق ابراز ناراحتی میکنید؟ فرزند؟والدین؟مرد سوگوار چند لحظه ای طول کشید تا خودش را جمع و جور کند سپس پاسخ داد:”شوهر اول همسرم ! ” 

دوشنبه، فروردین ۲۸، ۱۳۹۱

پیرامون پیشنهاد دکتر مهدی خزعلیپیرامون پیشنهاد دکتر مهدی خزعلی راجع به شرکت در مرحله ی دوم انتخابات مجلس و رای به علی مطهری لینکهای زیادی به بالاترین و دیگر سایت های مشابه مثل آزادگی و بی رنگی ارسال شده که بعضا از دایره ی انصاف خارج شده اند.

آقای خزعلی به عنوان یک وبلاگنویس،فعال سیاسی،مبارز سیاسی ،عضوی از جنبش سبز و دلسوز ایران و کسی که همگان می دانند تاوان زیادی برای این حرکت مردمی داده و بر خلاف ما که فقط از پشت کامپیوترهای خود مبارزه می کنیم وسط گود جان خود را کف دست نهاده اند(ازاعتصاب غذاهای جانفرسا تا حصر و فشارهای اقتصادی کمرشکن و آزارهای خانوادگی و غیره...) ،پیشنهاد دادند به علی مطهری رای بدهیم تا حاکمیت پی به پویایی و توان جنبش مردمی سبز ببرد.این کار یک حرکت سمبولیک و اعتراضی مدنی هست.

این دلیل نمی شود که دوستان و غیر دوستان با انواع تهمت ها و نسبت های ناروا ایشان را مورد حمله قرار دهند!! این خارج از انصاف و اخلاق هست که ایشان را متهم به ساخت و پاخت با رژیم،تبانی با علی مطهری،حفظ جناح حاکم،"تواب" شدن و ... کرد،عبارت زننده ای چون گرگ زاده عاقبت گرگ می شود!! مضحک خواندن پیشنهاد ایشان و ...

قطعا و یقینا آقای خزعلی با خیلی از افکار اجتماعی و عقیدتی آقای علی مطهری سنخیتی ندارد(با افکار سیاسی ایشان که خیلی فاصله دارد)،ولی ایشان را به عنوان سمبلی برای نشان دادن اعتراض مردمی برگزیده اند،شخص مهم نیست آنچه اهمیت دارد به رخ کشیدن پتانسیل های مردمی می باشد.در 22 بهمن و روز قدس پارسال عدم مشارکت مردم کاملا هویدا بود،عدم مشارکت مردم در انتخابات مرحله ی اول مجلس(12 اسفند 1390) هم آب سردی بود که بر روی حاکمیت ریخته شد.احمدی نژاد نقش خود را که همان "اره ی معروف" است خوب بازی می کند(در هر دو صورت پاره می کند!)،ما تنها باید به همین روش های مدنی اکتفا کنیم.

من خودم موافق شرکت کردن در انتخابات نیستم کما اینکه در مرحله ی اول هم شرکت نکردم،چرا که معتقدم اگر علی مطهری 5 میلیون رای هم بیاورد حاکمیت با آرای او آن می کند که در انتخابات ریاست جمهوری 1388 با آرای موسوی و کروبی کرد!

اما دوستی از اهالی بالاترین در کامنت خود پیشنهادی دادند که به نظرم خیلی جالب بود.اگر من رو متهم به خیانت و پا گذاشتن بر روی  خون شهدای جنبش نمی کنید،به نظرم اگر مثلا ده حوزه ی انتخابی(مثل حسینیه ی ارشاد و مسجد امام حسین و مسجد شهرک غرب و حسینیه ی شهر ری و مسجدالنبی هفت حوض و ...) رو برای رای دادن به علی مطهری مشخص کنیم،و در آن حوزه ها صف های طویل تشکیل شود و حضور پر شمار مردم چشم ها را خیره کند،دیگر حاکمیت به هیچ طریقی نمی تواند آرا را سرقت کند و اگر هم این کار را بکند،به مانند حضور گسترده ی مردم در 25 خرداد 88 و دیگر تجمعات مشابه که مدعی بودند چند صد نفری بوده،ضربه ای مهلک بر پیکره شان وارد خواهد آمد و اعتبارشان را بیش از پیش مخدوش خواهد کرد.

چرا که رسانه های گروهی ، مردم و ناظرین داخلی و خارجی نیک می فهمند که حقیقت کدام و تقلب و دروغ و نیرنگ کدام است.در عصر رسانه سره از ناسره مشخص می شود.

در هر صورت این هم یک پیشنهاد است،به جای تمسخر و توهین و محکوم کردن نظر خود را ارایه بدهید.اینکه بگوییم این راه حل خوبی نیست و راه کاری هم پیشنهاد ندهیم،موفقیتی حاصل نخواهد شد.